Wykrywanie ubytków korozyjnych? Badania NDT!
Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na wykrywanie ubytków korozyjnych? I jakie środki antykorozyjne można zastosować w przypadku wystąpienia korozji? Podpowiadamy!
Badania NDT
NDT to skrót od Non-Destructive Testing, czyli „badania nieniszczące”. Skrót ten odnosi się do szeregu metod inspekcji, które umożliwiają inspektorom ocenę i gromadzenie danych o materiale, systemie lub komponencie bez trwałej zmiany pobranej próbki. Chociaż badania NDT są zwykle kojarzone z przypadkami zastosowań metod inspekcji w przemyśle, takimi jak kontrola słabych punktów odlewów, konstrukcji spawanych, świetnie sprawdzają się również jako badanie jakości poszczególnych detali w metalurgictwie. Sprawdza się także do wykrywania ubytków korozji.
Monitorowanie produkcji i dział kontroli jakości
Niektóre z najważniejszych rodzajów inspekcji NDT obejmują elementy takie jak kotły i zbiorniki ciśnieniowe, które mogą być niezwykle niebezpieczne, jeśli nie są odpowiednio konserwowane. Ma to znaczenie w przypadku ludzi pracujących na nietestowanych maszynach, niezabezpieczonych i niezakonserwowanych konstrukcjach spawanych. Dlatego w większości krajów obowiązują przepisy wymagające od firm przestrzegania określonych kodeksów i standardów inspekcji, a badania NDT należą do obowiązkowych, tak jak i obowiązkowe jest monitorowanie produkcji. Ono również, w połączeniu z badaniami NDT i szeregiem przeprowadzonych inspekcji oraz audytów, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się korozji na detalach. Próbki, na których ogniska korozji widoczne są „gołym okiem”, można wykluczyć za pomocą stworzonego na zakładzie działu kontroli jakości detali, jednak nie zawsze ogniska te będą widoczne bez specjalistycznego sprzętu i badania NDT, na przykład badania radiograficznego czy ultradźwiękowego.
Środki antykorozyjne
Środki antykorozyjne stosowane są w przemyśle stali i obróbki metali, ale nie tylko; niektóre z nich zastosować można również w przypadku samochodów, w tym samochodów prywatnych. Środki antykorozyjne (polecamy tu linię produktów Quaker FERROCOTE) chronią powierzchnię metali przed korozją lub, gdy wystąpiła, zmniejszają jej dalszy rozrost. Nakłada się je metodą natryskiwania, zanurzania, szczotkowania lub elektrostatycznie. Co jeszcze gwarantują? Zabezpieczają materiały przed agresywnym działaniem temperatury i wilgotności, dlatego są szczególnie polecane w przypadku detali i konstrukcji pracujących na zewnątrz.
Słowem: jeśli jesteś właścicielem branży przemysłowej, w tym chociażby hali produkcyjnej, a w przypadku maszyn zainwestowałeś już w odpowiednie programy odpowiadające za monitoring produkcji, kolejnym krokiem, który należy podjąć, będzie inwestycja w badania NDT i regularne kontrole próbek przed korozją. Badania nieniszczące można wykonywać podczas lub po zakończeniu produkcji, a nawet na sprzęcie, który jest w eksploatacji.