Wszystko co musisz wiedzieć o transmisji eventu online
W dobie pandemii koronawirus organizacja zdalnych eventów przeszła do porządku dziennego. Wiele firm decyduje się na to rozwiązanie, nie chcąc rezygnować ze swoich cyklicznych wydarzeń. Co trzeba wiedzieć o transmisji z wydarzenia online? Jaki sprzęt i urządzenia okażą się niezbędne? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.
Odpowiednie nagłośnienie
Jednym z najczęściej występujących problemów podczas transmisji zdalnych wydarzeń, są te dotyczące dźwięku. Odbiorcy przed ekranami komputerów i telewizorów skarżą się często, że słabo słyszą prelekcje poszczególnych występujących. Jak temu zaradzić? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście inwestycja w dobrej jakości nagłośnienie oraz sprzęt audio. Doskonale sprawdzą się tutaj nowoczesne głośniki naścienne, dzięki którym dźwięk z mikrofonów będzie równolegle i stereofonicznie rozprowadzany po całej sali. Wówczas odbiorcy nie będą mieć problemów z jego odbiorem. Warto zadbać również o dobrej jakości mikrofony, które najlepiej umieścić na kołnierzyku prelegentów.
Dostosuj obraz i dźwięk
Kolejną kwestią jest jakość obrazu i dźwięku. Aby odbiorcy eventu mogli czerpać przyjemność z oglądania transmisji, obraz musi być statyczny i w możliwie najwyższej jakości, a dźwięk przejrzysty i czysty. Niestety, streaming online ma to do siebie, że lubi zaniżać jakość przesyłanych danych, co niestety nie wpływa dobrze na odbiór transmitowanego wydarzenia. W jaki sposób ustrzec się przed podobną sytuacją? Przede wszystkim konieczne jest wyznaczenie osoby, która przez cały czas trwania eventu będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem transmisji i w razie potrzeby odpowiednio zareaguje. Taka osoba powinna posiadać gruntowną wiedzę techniczną i znać specyfikę narzędzi streamingowych.
Optymalna przestrzeń
W zależności od specyfiki organizowanego eventu, należy zadbać o odpowiednie zaprezentowanie przestrzeni, w której się odbywa. Jeśli wydarzenie ma charakter wywiadu lub prelekcji i odbywa się w jednej sali, nie ma tu większych problemów z ukazaniem przestrzeni. Wówczas wystarczy nawet jedna kamera, aby odbiorcy przed ekranami mogli ze spokojem obserwować przebieg spotkania. Co jednak w sytuacji, gdy organizowane wydarzenie ma charakter konferencji lub targów? W takim przypadku konieczne będzie ustawienie kilku kamer, które naprzemiennie będą wysyłały obraz do narzędzia streamingowego. Muszą one zostać ustawione w taki sposób, aby obejmowały całą przestrzeń eventu: stoiska targowe, strefę networkingową oraz stanowiska prelegentów.