W co inwestować, prowadząc zakład metalurgiczny?

W co inwestować, prowadząc zakład metalurgiczny?

Przed każdym właścicielem zakładu metalurgicznego, takiego jak produkcja detali, obróbka skrawaniem części i tym podobne stoją nie lada wyzwania. Nie tylko wyszkolenie pracowników czy przeprowadzanie wewnętrznych audytów podnoszących jakość. W co jeszcze inwestować, by efekty pracy były wyższe, a sama praca – bezpieczna?

Badania nieniszczące NDT

Jeśli chcemy, by produkowane na zakładzie detale odlewnicze charakteryzowała wysoka jakość, a nasi kontrahenci nie mieli powodu, by reklamować partie towaru, warto zainwestować w regularne badanie wytwarzanych próbek. Takie badania to najczęściej badania NDT, czyli badania nieniszczące (non-destructive testing). To technika testowania i analizy stosowana w przemyśle do oceny właściwości materiału, w tym jego struktury, pod kątem charakterystycznych różnic lub wad spawalniczych i nieciągłości. Badania te nie skutkują uszkodzeń oryginalnej próbki. Istnieje wiele rodzajów badań przeprowadzanych zewnętrznie przez specjalistów, a najpopularniejsze z nich to: badania ultradźwiękowe, pomiar zawartości ferrytu, badania radiograficzne czy testowanie próbki prądami wirowymi.

Systemy automatyzujące procesy w maszynach CNC

Jeśli zastanawiamy się, w co zainwestować, prowadząc zakład oparty na obróbce skrawaniem na maszynach CNC – automatyzacja procesów to kolejna z inwestycji, która się opłaca. Obróbka skrawaniem (Tychy to tylko przykład miasta, w którym znajduje się taki zakład), czyli produkcja części metalowych i półwyrobów dla kontrahentów z branży elektrotechnicznej bądź motoryzacyjnej wymaga nie tylko posiadania maszyn CNC i zatrudnienia specjalistów, którzy będą zajmować się ich obsługą czy kontrolą linii produkcyjnej. Kontrolę ułatwić mogą systemy automatyzujące, czyli zainstalowane programy wspierające analizę danych na temat produkcji, na przykład: raportowanie o pracy maszyny i jej przestojach, zarządzanie cyklem produkcji, szybsze przesterowanie maszyny oraz intuicyjną i uproszczoną obsługę dla użytkownika. Dzięki temu na maszynach CNC może pracować coraz większa liczba osób – maszyny CNC i ich obsługa przestają być wiedzą tajemną.

Pomaga również inwestycja w zewnętrzną kontrolę audytorską zakończoną szeroką opinią na temat tego, co można zmienić bądź poprawić na zakładzie. To właśnie audytorzy zewnętrzni przekazać nam mogą informacje na temat nowoczesnych programów wspierających pracę na maszynach, a także na temat programów odpowiadających za bezpieczeństwo procesowe. To dlatego inwestycja w zewnętrzne audyty się opłaca – choć sam audyt może być czynnikiem stresogennym dla pracowników zakładu, warto, by nie był przekłamany i by na czas audytu nie zmieniać funkcjonalności w firmie.

Takie działanie nie pomogłaby audytorom w obserwacji, jak działa zakład, a więc ostatecznie ocena byłaby przekłamana, moglibyśmy również nie otrzymać listy propozycji wdrożonych w przyszłości technik, które podniosłyby jakość dalszej produkcji.