System KD – w jaki sposób działa system kontroli dostępu do pomieszczeń? Sprawdźmy!
Systemy kontroli dostępu znajdziemy w wielu nowoczesnych obiektach mieszkalnych i komercyjnych. Na jakiej zasadzie działa taki system? Jaką technologię wykorzystuje? Gdzie system KD sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te i więcej pytań poznasz w trakcie lektury niniejszego artykułu. Wiedzy do przekazania mamy całkiem sporo dlatego bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do lektury!
System kontroli dostępu – co to takiego?
System kontroli dostępu, lub inaczej system KD to kontrolowany przez specjalistyczne oprogramowanie zespół urządzeń elektronicznych i mechanicznych. Urządzenia te są ze sobą powiązane i odpowiadają za przydzielanie bądź ograniczanie dostępu do poszczególnych sektorów danego systemu. Są to między innymi czytniki kart zbliżeniowych, zamki automatyczne w drzwiach czy napędy do bram. Jak działa kontrola dostępu w takim systemie?
Strefy i dostępy w systemie kontroli dostępu
Co określamy strefą (bądź sektorem) w systemie kontroli dostępu? Może być to na przykład część budynku, lub pojedyncze pomieszczenie. Przy drzwiach wejściowych do takiej strefy umieszcza się czytnik kart zbliżeniowych. Drzwi wejściowe do danego sektora pozostaną zamknięte, dopóki do czytnika nie zbliżymy karty z przydzielonym dostępem. Jeżeli nasza karta posiada odpowiedni dostęp, to zamek automatyczny w drzwiach otworzy się, a my zostaniemy poinformowani sygnałem wizualnym lub dźwiękowym o otwarciu zamka. W jaki sposób sprawowana jest kontrola nad tym, która karta ma dostęp do danej strefy?
Udzielanie dostępu w systemie KD
Oprogramowanie obsługujące systemy KD potrzebuje stałego podłączenia do sieci internetowej – dlatego najczęściej są to programy bazujące na technologii chmurowej. Oznacza to, że nie musimy ich instalować na dysku twardym i mamy do nich dostęp z każdego miejsca na ziemi, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia w danym momencie korzystamy. Nasze dane przechowywane są na solidnie strzeżonych serwerach zewnętrznych. Ryzyko włamania na taki serwer jest o wiele mniejsze od ryzyka ataku na zwykły komputer. Dostępu do danego pomieszczenia możemy więc udzielić online. Każda karta ma swój własny kod, który możemy przyporządkować do danego sektora.
Gdzie sprawdzi się system KD?
Początkowo systemy KD były stosowane obiektach rządowych, dużych biurach oraz halach i magazynach. Dziś elektroniczna kontrola dostępu do pomieszczeń jest powszechnie stosowana w wielu innych branżach. Tego rodzaju systemy są na przykład często wykorzystywane w branży hotelowej. Czytniki kart zbliżeniowych znajdziemy także coraz częściej przy bramach wjazdowych na teren posesji. To innowacyjna technologia, która w najbliższym czasie będzie coraz częściej wykorzystywana.