Rozwiązania technologiczne w zarządzaniu przestrzenią miejską

Rozwiązania technologiczne w zarządzaniu przestrzenią miejską

Prawidłowa organizacja i zarządzanie przestrzenią miejską są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania nie tylko przedsiębiorstw i służb bezpieczeństwa, ale i naszego codziennego życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak uciążliwa byłaby codzienność gdyby nie technologia i zmyślne jej zastosowanie.

Zarządzanie parkingami

Starsi kierowcy dobrze pamiętają jeszcze czasy, w których trzeba było zawsze mieć w samochodzie bilety parkingowe. Nie było nic gorszego od sytuacji, w której naprawdę się nam śpieszyło, a nie mogliśmy akurat znaleźć kiosku. Problem rozwiązały nowoczesne parkomaty. Opole stosuje je w całym mieście, w ostatnim roku poszerzona została nawet dzięki nim strefa płatnego parkowania. Wszystko dzięki przedsiębiorstwom wyspecjalizowanym w technicznym zarządzaniu parkingami.

Oferują one rozwiązania naprawdę kompleksowe, zarówno dla podmiotów publicznych jak i prywatnych. Za pośrednictwem współpracy z jedną firmą można zorganizować cały parking. Zarówno ten pod budynkiem firmowym (poprzez szlabany, i elektroniczny system kontroli dostępu), jak i ten prywatny, zarobkowy. Integracja urządzeń z oprogramowaniem sterującym pozwala stworzyć układ niemal bezobsługowy. Wszystkim zajmą się systemy parkingowe. Warszawa przoduje w tego typu rozwiązaniach, znajdziemy je na wielu płatnych parkingach podziemnych i przy biurowcach.

Architektura miejska w służbie porządku

Każde większe polskie miasto jest pełne barierek, szlabanów, progów zwalniających i ogrodzeń. Wynika to bezpośrednio z tego, że funkcjonowania miejskiego organizmu wymaga organizacji. Dlatego właśnie często musimy iść "na około" lub nadkładać drogi. Zazwyczaj wszystko jest przemyślane. Barierki uliczne nie zagradzają przejścia dlatego, że ktoś lubi zmuszać ludzi do wysiłku fizycznego, tylko dlatego, że ruchliwa droga jest zbyt niebezpieczna, by dawać komuś szansę na przekroczenie jej poza wyznaczonym przejściem. Podobnie zresztą działa to w drugą stronę, deptaki i chodniki są szczelnie odgradzane po to, by ktoś nie wpadł na pomysł zaparkowania na nich samochodu.

Nie tylko ograniczenia

Oprócz ograniczeń i zakazów stosuje się też przeróżne udogodnienia. Przykładem tego niech będą kładki dla pieszych i przejścia podziemne. Pozwalają one bezpiecznie przejść przez główne drogi bez konieczności czekania kilku minut na zielone światło, a jednocześnie usprawniają ruch, który nie musi być hamowany przepuszczaniem pieszych.

Coraz częściej możemy spotkać także w polskich miastach przystanek autonomiczny. Z jego zalet należy wymienić przede wszystkim tablicę informacyjną z aktualizowanymi na bieżąco odjazdami komunikacji miejskiej, dostęp do darmowej sieci wifi i możliwość podłączenia biletomatu. Są one też zazwyczaj monitorowane, zwiększa się więc nie tylko nasz komfort, ale i bezpieczeństwo. I to właśnie temu, by żyło się nam wygodnie i bezpiecznie, służy większość technologii w zarządzaniu przestrzenią publiczną.