Produkcja podzespołów w przemyśle stoczniowym
Choć większość osób się nad tym szczególnie nie zastanawia, to przemysł stoczniowy jest naprawdę ważny. To w dużej mierze dzięki niemu możliwe jest istnienie większości handlu międzynarodowego. Dziś przyjrzymy się nieco stosowanej w tej branży technologii.
Unikalna aparatura
Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem to, że ogromne transportowce nie powstają seryjnie. Każda jednostka jest budowana na zamówienie, często jest też odpowiednio modyfikowana do konkretnych zastosowań. Każdy statek to jednak nie tylko sama konstrukcja, ale także ster, aparatura i skomplikowana mechanika napędowa. W produkcji podzespołów dla tych układów wykorzystuje się już powszechnie technologie takie jak frezowanie CNC. Katowice mają w tym zakresie jednych z najlepszych w kraju specjalistów. To właśnie takim wyspecjalizowanym firmom najczęściej zleca się wytworzenie zaprojektowanych wcześniej, unikalnych elementów.
Technologia w służbie precyzji
Zastosowanie w produkcji elementów stalowych zaawansowanej automatyki wymaga maksymalnej precyzji i ciągłej kontroli. Jako że w grę wchodzą duże pieniądze, to duże jest i ryzyko. Same podzespoły dla przemysłu stoczniowego potrafią być też naprawdę potężne, wymagają więc szczególnych środków ostrożności. By wszystko działało jak należy, stosuje się więc szeroko pojęte bezpieczeństwo procesowe. Jest to zbiór działań obejmujący całe "życie" zakładów produkcyjnych. W jego skład wchodzą między innymi metody kontroli, zachowania bezpieczeństwa, projektowania bezpiecznych stanowisk i procedur. To właśnie dzięki nim branża jest gotowa na dosłownie każdą ewentualność.
Kontrola jakości i bezpieczeństwa
Nawet przy zastosowaniu rygorystycznych zasad, szczegółowych procedur i niewybaczających błędów systemów monitorowania maszyn produkcja tak ważnych elementów wymaga kontroli. Co ciekawe, badania ndt statków stosuje się nie tylko na samych konstrukcjach, ale także właśnie na pomniejszych elementach. Te niedestrukcyjne metody weryfikacji jakości spawów, odlewów i odkuwek pozwalają w bezpieczny i rzetelny sposób sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane poprawnie. Stosuje się w nich się metody takie jak test zawartości ferrytu, analiza składu chemicznego czy pomiary wykonywane przy użyciu ultradźwięków. Takie innowacyjne audyty pozwalają zapewnić niezawodność i znacznie obniżyć tym samym koszty.
Jak widać, w przemyśle stoczniowym dzieje się naprawdę dużo. Cały ten artykuł traktuje tylko o kilku nowinkach jednej, wyspecjalizowanej gałęzi branży. Jeśli czujecie niedosyt i chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do innych artykułów.