Procedury bezpieczeństwa w przemyśle stoczniowym
Produkcja statków jest bardzo skomplikowanym procesem. Wymaga odpowiedniej technologii, maszyn i materiałów, aby uzyskać bezpieczne łodzie o różnych funkcjach. Stocznie wprowadzają wiele procesów, które mają za zadanie kontrolować bezpieczeństwo produkcji i jakość produktów. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.
Kontrola jakości materiałów
Przy budowie maszyn pływających ogromne znaczenie ma jakość materiałów, z których wykonywana jest konstrukcja. Dlatego stocznie dużo pieniędzy i czasu poświęcają na badania NDT statków. Są to testy mające na celu określić bardzo szczegółowo właściwości tworzywa, a także sprawdzić jego ciągłość. Wykorzystywane są na różnych etapach produkcji. Przydatne będą przy wybieraniu budulca, a także po zakończonym procesie produkcji, w celu ostatecznej kontroli jakości statku.
Statki muszą być budowane z materiałów szczelnych, twardych i wytrzymałych. Ale muszą one posiadać też odpowiednią elastyczność, ponieważ narażone są na silne oddziaływania mechaniczne. Nie mogą pod wpływem uderzeń fal odkształcać się i niszczyć. Dopuszczenie materiału do przemysłu stoczniowego zawsze poprzedzone jest długimi badaniami w laboratoriach.
Bezpieczny proces produkcji
Stocznia musi dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, ale i efektywność produkcji. Wykrywanie niedociągnięć, opóźnień i innych problemów jest kluczowe dla zapewnienia sprawnej pracy zakładu. Dlatego prowadzony jest zazwyczaj monitoring produkcji, dzięki któremu można wskazać różne zachodzące w procesach zmiany. Łatwiej też, mając szczegółową analizę prac, dokonywać bieżących optymalizacji i usprawnień.
Nie można zapominać o przepisach BHP. Każdy zakład produkcyjny, w tym również stocznia, narażony jest na występowanie wypadków przy pracy. Dlatego niezwykle istotny jest proces szkolenia pracowników. Powinni oni nie tylko znać i stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ale też procedury postępowania w przypadku różnego rodzaju zagrożeń i wypadków. Wtedy będą w stanie adekwatnie reagować, minimalizując szkody.
Zabezpieczenie maszyn
Jednym z ważniejszych procesów w produkcji jest utrzymanie ruchu maszyn. Oznacza to ich odpowiednie i terminowe serwisowanie, a także usuwanie usterek. Podczas rutynowych kontroli wykorzystuje się często środki emulgujące, smary i preparaty antykorozyjne, które pomagają zapewnić dobry stan techniczny.
Trudny proces wytwarzania statków wymaga wiele uwagi ze strony przygotowania technicznego. Produkty muszą spełniać najwyższe standardy, dlatego przestrzeganie zasad oraz przeprowadzanie kontroli procesów może okazać się kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia, jakim jest budowa łodzi, żaglówki czy promu.