Narciarskie szaleństwa

Narciarskie szaleństwa

Każdej zimy tysiące Polaków pakują się w samochody oraz autobusy jadące na południe. To właśnie tam znajdują się przepiękne góry. Mowa tutaj nie tylko o szczytach na terenie naszego kraju, ale również w austriackich, włoskich i szwajcarskich kurortach. Warto odpowiednio przygotować się na zimowe zjazdy po stokach.

Nagrywanie swoich wrażeń

Mało kto zdaje sobie sprawę, że można przecież pokazać emocje oraz widoki towarzyszące narciarskim lub snowboardowym popisom. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli trzymania wciąż w jednej ręce kamery lub smartfona. Wystarczy zamontować urządzenie do nagrywania na swoim kasku, aby móc pokazać swoje niesamowite emocje. Kamera GoPro doskonale się do tego nada. Nie da się ukryć, że biorąc pod uwagę wiele opcji delikatnej modyfikacji takich filmów jesteśmy w stanie stworzyć fantastyczny klip. W końcu każda trasa jest zupełnie inna zarówno pod kątem widoków, jak również samej trudności. Szczególnie w Alpach mamy do czynienia z kilkudziesięcioma stokami, z których każdy z nich ma do zaoferowania coś specjalnego i wyjątkowego.

Najważniejszy pierwszy krok

Mogłoby się wydawać, że jazda na nartach stanowi niezwykle skomplikowany proces. A jednak wszystko zależy od tego, jak zaczniemy. Dla wielu osób przerażająca może wydawać się nie tylko prędkość, ale również wysokość. Dlatego trzeba rozpocząć swoje narciarskie zmagania od najprostszych tras. W każdym kurorcie znajdziemy ośle łączki, czyli trasy o praktycznie zerowym stopniu nachylenia. Mowa tutaj zarówno o górach po naszej stronie granicy, jak również słynnych ośrodkach w Austrii czy Włoszech. W wielu z nich znajdziemy również wykwalifikowaną kadrę trenerską dla dzieci oraz dorosłych. Polacy do tego stopnia pokochali narty, że nawet w niektórych włoskich ośrodkach znajdziemy polskich instruktorów, którzy pomogą nam w nauce pokonywania kolejnych stoków.

Sprzęt na odpowiednim poziomie

Jazda na nartach bez dobrego przygotowania może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia z dwóch powodów. Najczęściej wspomina się o urazach mechanicznych po wywrotkach czy nagłej utracie równowagi. Nie należy jednak bagatelizować niskiej temperatury, która w połączeniu z wysoką prędkością może powodować przeziębienie czy grypę. Dlatego właśnie bardzo uważnie trzeba podejść do kwestii związanych z doborem sprzętu. Przede wszystkim musimy dobrać dobrze dopasowane narty oraz zapiąć buty na tyle mocno, aby noga stanowiła synonim stabilności. Nie można także zapominać o bieliźnie termoaktywnej oraz grubych spodniach i specjalnej kurtce.