Modernizacja zakładu przemysłowego, o co zadbać?

Modernizacja zakładu przemysłowego, o co zadbać?

Postęp technologiczny zmusza przedsiębiorstwa do ciągłych zmian i bieżącego dostosowywania procesu. Wiele zakładów, zamiast bieżących zmian decyduje się na jednorazową, większą modernizację. Nic dziwnego, tak jest po prostu łatwiej. Niestety, pomimo skrupulatnego planowania ustawicznie pomija się przy tym kilka istotnych kwestii.

Prace remontowo-budowlane

Podstawowym mankamentem jest planowanie prac remontowych. Rzadko zdarza się, że większe przedsięwzięcia realizuje tylko jeden wykonawca. Jeśli jest ich kilku, z pewnością prędzej czy później powstanie konflikt zarządzania odpadami. Żeby uniknąć niepotrzebnych niejasności, warto wcześniej o to zadbać. Jeśli firmy nie wykazują chęci dogadania się między sobą, rozwiązaniem może być po prostu wynajem kontenerów na śmieci. Gdynia, podobnie jak większość duży miast w Polsce, posiada przedsiębiorstwa oferujące taki najem wraz z wywozem odpadów w cenie. Wynajęcie kilku kontenerów nie będzie miało wielkiego wpływu na całość nakładów, a zapewni porządek w trakcie prac.

Bezpieczeństwo rozwiązań

Certyfikacja maszyn pozwala wykonać pełną ocenę ryzyka planowanych rozwiązań i maszyn. Zastosowanie jej już na etapie planowania pozwala dobrać ergonomiczne i ekonomiczne środki redukcji zagrożeń. Profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się takimi audytami pomogą też zmodyfikować linię produkcyjną zgodnie z wytycznymi norm BHP. Oprócz usług projektowych są one w stanie przeprowadzić także kontrolę zastosowanych zabezpieczeń w pracujących już urządzeniach i oferują wsparcie w tworzeniu dokumentacji dla maszyn nieseryjnych. Pamiętajmy o tych usługach, nawet jeśli zlecamy projekt technologiczny firmie zewnętrznej, zawsze lepiej się ubezpieczyć.    

Kompleksowa konserwacja

Dużo maszyn na wyposażeniu przemysłu jest eksploatowana przez długie lata. Już na etapie planowania modernizacji warto przeprowadzić audyt posiadanych maszyn i urządzeń. Część z nich może z powodzeniem zostać włączona do nowego systemu produkcji lub zwyczajnie być dalej eksploatowana. Często, jeśli nie zmienia się profil działalności, nie ma żadnego uzasadnienia w wymianie ciężkiego sprzętu. W większości wypadków wystarczy zadbać o odpowiedni serwis suwnic, układnic czy dźwigników. Zamiast wymiany, można też przeprowadzić remont kapitalny lub konserwację.

Te trzy przedstawione kwestie to tak naprawdę tylko niuanse i bardzo prawdopodobne, że zostały już uwzględnione w nie jednym projekcie. Warto jednak mieć je z tyłu głowy, jeśli działamy w sektorze produkcyjnym, mają one zastosowanie nie tylko w całościowej modernizacji, ale i codziennym działaniu.