Modernizacja energetyczna, krok w przyszłość dla przemysłu

Modernizacja energetyczna, krok w przyszłość dla przemysłu

Wiele obiektów przemysłowych działających w naszym kraju działa z mniejszymi lub większymi przerwami nawet od 50 lat. Od tego czasu zdążyły się co prawda mocno zmienić, nadal generują jednak spore zanieczyszczenie. Można temu jednak zapobiec poprzez stopniową modernizację.

Świadomość pierwszym krokiem do zmiany

Duże przedsiębiorstwa są zobowiązane ustawowo do przeprowadzenia szczegółowej kontroli zużycia energii oraz paliw raz na 4 lata. Dokonuje się jej poprzez obowiązkowy audyt energetyczny, zlecany zazwyczaj zewnętrznemu przedsiębiorstwu. Za jego pośrednictwem przedsiębiorstwo otrzymuje opracowanie mówiące o ilości zużywanej energii cieplnej, elektrycznej oraz paliw. To właśnie ta informacja jest pierwszym krokiem do zmiany, a zazwyczaj również do zwiększenia oszczędności. Zakłady mniejsze (niezobowiązane do kontroli) w celu uzyskania tych informacji i podjęcia działań często decydują się na zlecenie audytu energetycznego budynku.

Co zmienia się najczęściej?

Wszystko zależy oczywiście od specyfiki danego przedsiębiorstwa, stanu budynku i urządzeń. Najpopularniejszą sugestią wnioskowaną na podstawie raportów zużycia przez specjalistów jest jednak wykonanie termomodernizacji lub uzupełnienie izolacji termicznej budynków. Wiąże się to zazwyczaj z ogromnym nakładem finansowym, inwestycje zwracają się jednak w przeciągu kilku lat. Często przeprowadzanym w celu zmniejszenia kosztów energii zabiegiem jest też kompleksowa modernizacja oświetlenia, szczególnie w obiektach starszych. W celu wymiany źródeł światła na zewnątrz często stosuje się wynajęty podnośnik koszowy. Jest to po prostu tańsze, szybsze i bezpieczniejsze niż zastosowanie drabin, rusztowań lub stanowisk alpinistycznych. Taka częściowa modernizacja w skrajnych wypadkach pozwala zmniejszyć koszty energii nawet o połowę, a jest przy tym względnie niedroga.

Inwestycja w odnawialne źródła energii

Przedsiębiorstwa, w których minimalizacja zużycia energii elektrycznej jest niemożliwa lub zbyt kosztowna często decydują się na założenie własnej elektrowni słonecznej lub wiatrowej. Inwestycje w postaci farmy fotowoltaicznej często pozwalają im nawet wygenerować dodatkowe przychody. Wraz z globalnym naciskiem na rozwój OZE takie instalacje stają się coraz to bardziej opłacalne. Ze względu na rosnące nieustannie ceny energii elektrycznej są też dobrym sposobem zabezpieczenia przed destruktywnym wzrostem kosztów i pozwalają się uniezależnić. Rozwój technologii zmniejsza też konieczne nakłady, nic więc dziwnego, że sektor ten zyskuje na coraz to większej popularności.

Modernizacja energetyczna zakładów produkcyjnych nie tylko pozwala obniżać koszty, ale jest też sposobem walki z zanieczyszczeniem środowiska. Jest to jeden z najkorzystniejszych obopólnie procesów zachodzących globalnie w szeroko pojętym przemyśle.