Lubisz wiedzieć, jak działa to, czego używasz? Zajrzyj!

Lubisz wiedzieć, jak działa to, czego używasz? Zajrzyj!

Jeżeli interesują Cię techniczne nowinki, na pewno jesteś ciekawy, na jakiej zasadzie działają elementy elektryczne, które wykorzystujesz w życiu codziennym. Dziś wpis o ekologicznych ogniwach, grzałkach i przewodach instalacyjnych. Zapraszamy!

Ogniwa fotowoltaiczne

Fotowoltaika to jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na prądzie. Koszt zainstalowania przydomowej elektrowni solarnej z roku na rok maleje, choć nadal może wydawać się dość drogi. Wysokiej jakości ogniwa fotowoltaiczne na szczęście zwracają się z czasem, w dodatku możemy postarać się o ich dofinansowanie. Ich instalacja jest rozwiązaniem także ekologicznym ze względu na brak emisji dwutlenku węgla czy siarczanów.

A czy wiesz, jak działają panele? Foton, czyli minimalna jednostka światła, pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo. Tam światło pochłaniane jest przez krzem i wybija elektron wprawiony w ruch. To on generuje prąd stały, który w falowniku przekształcony zostaje w prąd zmienny. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest darmowe i długotrwałe; koszty wiążą się jedynie z kupnem i montażem płyt.

Grzałki elektryczne

Grzałki to urządzenia, które występują w każdym gospodarstwie domowym. Znaleźć je możemy w urządzeniach, które służą do ogrzewania lub wykorzystują energię nagrzewania, by urządzenie poprawnie funkcjonowało. Są to, przykładowo, czajnik elektryczny, suszarka do włosów, pralka czy piekarnik. Najczęściej wykorzystywane w nich są grzałki elektryczne, zamieniające prąd na ciepło.

Czy wiesz, że grzałki każdego rodzaju (grzałki rurkowe, patronowe i inne) należy konserwować, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem, szybszym zużyciem? Regularny kontakt z wodą sprawia, że na grzałce osadza się kamień. Na szczęście grzałki w prostych urządzeniach takich jak czajnik czy pralka jesteśmy w stanie wymienić samodzielnie, a kupić je można na sztuki w większości hurtowni elektrycznych.

Kable energetyczne ziemne – rodzaje

Sama nazwa tego rodzaju przewodów podpowiada, że są to przewody, które są stosowane w instalacjach energetycznych podziemnych. Zazwyczaj służą do pracy w warunkach niskiego i średniego napięcia, idealnie nadają się więc do gospodarstwa domowego i rolniczego. Ze względu na budowę i zastosowanie, przewody ziemne dzielimy na:

kable bezhalogenowe – dzięki wysokiej izolacji z polietylenu usieciowanego wykorzystywane są przede wszystkim tam, gdzie istnieje duże ryzyko wystąpienia pożaru. Można je zakładać zarówno natynkowo, jak i podtynkowo, a także w ścianach betonowych, murowanych i w posadzce.

– kable aluminiowe – aluminium nie jest materiałem specjalnie wytrzymałym, dlatego każda żyła kabla jest oddzielona od pozostałych, a także pokryta odporną izolacją. Kable aluminiowe wykorzystywane są do pracy z niskim napięciem, zazwyczaj w centrach miast.

– kable miedziane – charakteryzują się dużo większą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne. Miedź jest też znacznie bardziej elastyczna od aluminium, dzięki czemu nie odkształca się w instalacji.

Mamy nadzieję, że zainteresował Cię nasz wpis. Jeżeli chcesz poznać kolejne ciekawostki związane z wykorzystywaniem i działaniem różnych elementów elektrycznych, śledź nasze kolejne posty. Dodatkowo, jeśli jest jakiś temat, o którym chciałbyś poczytać – czekamy na propozycje.