Jakość i bezpieczeństwo w przemyśle stoczniowym
Stocznie to ogromne zakłady przemysłowe produkujące statki. Muszą nad wyraz dbać o jakość wykorzystywanych materiałów i elementów, bo od tego zależy bezpieczeństwo ludzi na morzu. Wiąże się to z wykonywaniem badań i dogłębną kontrolą jakości wszystkich części. Ale kontrolom podlegają też same procesy produkcyjne i sposób wykonywania obowiązków przez pracowników. O czym warto wiedzieć?
Bezpieczeństwo ludzi i procesów
Stocznia, jak każdy zakład przemysłowy stwarza ogromne ryzyko wystąpienia awarii jak i wypadków. Te ostatnie mogą mieć tragiczne konsekwencje, dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo procesowe. To opiera się głównie na analizie przebiegu procesu i zapewnieniu procedur, które zmniejszają ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji. Jeżeli kadra będzie stosować się do wytycznych, powinien nastąpić znaczny spadek wypadków przy pracy.
Ale firma musi też dbać o bezpieczeństwo samych procesów. Dlatego tak ważny jest regularny serwis maszyn, wykonywanie na bieżąco drobnych napraw i dbanie o ciągłość pracy. Jeżeli urządzenia eksploatowane są we właściwy sposób, istnieć będzie mniejsze ryzyko wystąpienia awarii i przestojów, co pozwoli na sprawne i terminowe realizowanie zamówień.
Jakość materiałów i części
Pływające maszyny muszą być niezawodne. Najważniejsze wydaje się zapewnienie szczelności kadłubów statków. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są badania NDT statków, które pozwalają upewnić się, że w konstrukcji nie występują niepokojące mikrouszkodzenia. Ten sposób badania jest nieinwazyjny, więc nie wpływa w żaden sposób na produkt, ale pozwala szczegółowo sprawdzić właściwości materiałów.
Część elementów statków produkowana jest przez zewnętrznych kontrahentów. Co to oznacza? Że silnik produkowany może być pod warszawą, a jeżeli konieczne będzie frezowanie CNC, Katowice okażą się najlepszą opcją. Taki sposób prowadzenia produkcji pozwala na zapewnienie najwyższej jakości wszystkich elementów składowych. Sam wybór producenta uwzględnia jakość jego produktów.
Ryzyko i korzyści
Dbanie o jakość i bezpieczeństwo nie jest w stanie wyeliminować wszystkich niepożądanych sytuacji, wypadków czy wad produkcyjnych. Zmniejsza jednak znacznie częstotliwość ich występowania. Dlatego stocznie inwestują dużo środków w ciągłe ulepszenia, modernizacje i współpracują z innymi podmiotami, dbając jednocześnie o jak najlepsze warunki pracy dla zatrudnionych. Konieczne jest też wykupienie przez zakład ubezpieczenia, które pozwoli pokryć koszty nieprzewidzianych zdarzeń.