Jak wykrywać korozję? Produkcja detali metalurgicznych

Z definicji korozja to częściowe lub całkowite wytarcie, rozpuszczenie albo zmiękczenie jakiejkolwiek metalowej substancji w wyniku działania chemicznego. Termin „rdza” jest często niewłaściwie stosowany lub nadużywany, ponieważ odnosi się tylko do żelaza i stali. W przypadku pracy w zakładach CNC i przy wyrobach detali stalowych – również dość często można o niej usłyszeć. A jak ją dostrzec i z nią walczyć…?

Wczesne wykrywanie korozji – badania NDT

Wykryć korozję, która widoczna jest na pierwszy rzut oka, jest stosunkowo łatwo. Na dobrą sprawę wystarczy tak zwana kontrola jakości, a nawet cały otwarty dział kontrolerów – co jest częstą praktyką stosowaną na zakładach specjalizujących się w obróbce detali metalowych. W takim dziale wykonywane są regularnie badania NDT (badania nieniszczące), których celem jest prześledzenie próbek detali pod kątem niedoskonałości takich jak właśnie korozja, niedolanie, pęknięcie i tym podobne. Zarówno kontrola wzrokowa, jak i badanie wykonane z użyciem narzędzi, na przykład urządzeń ultradźwiękowych czy mikroskopów to rodzaje badań NDT.

Monitorowanie produkcji – profilaktyka

Dobrze jest także profilaktycznie wykluczać nieprawidłowości detali takie jak ogniska korozyjne, poprawnie ustawiając maszynę, ale i przechowując próbkę w odpowiednich dla niej warunkach oraz monitorować produkcję na każdym jej etapie. W przypadku etapu wytwarzania odpowiada za to tak zwane: monitorowanie produkcji, czyli oprogramowanie maszyny kontrolujące jej pracę, w tym wydajność (wskazywanie czasu nieregularnych przerw oraz ilość produkowanego materiału). Taki system odpowiada również za analizę danych i prowadzenie statystyk. One plus statystyki zebrane z działu kontroli jakości pozwolą ustalić moment pojawienia się defektu korozji na próbkach i skalę tego problemu oraz stworzyć projekt kolejnego działania, w którym wykluczy się wskazany problem. Monitorowanie produkcji to jedno z działań profilaktycznych stosowanych w przemyśle metalurgicznym i sprawdza się nie tylko w przypadku korozji próbek.

Jak walczyć? Środki antykorozyjne i nie tylko

Kiedy profilaktyka zawodzi lub jako etap pracy została pominięta lub wprowadzona w życie zbyt późno, korozję należy nie tylko zwalczyć, ale przede wszystkim szybko wykluczyć. Korozja w przypadku produkcji detali aluminiowych albo rdza w przypadku stali jest „zaraźliwa” i często przenika detale wręcz masowo. Dlatego tak ważne jest oddzielenie sztuk, na których pojawiły się ogniska korozji. Środki antykorozyjne lub delikatne ścieranie małych ognisk mogą pomóc, jednak obserwujmy zachowanie próbek i wpływ korozji na nie (obecność nowych pęknięć, rozwarstwień oraz korozyjnych utrat grubości).

Ostatecznie jednak bez zastosowania profesjonalnych maszyn do przeprowadzenia badań NDT takich jak badania ultradźwiękowe czy radiograficzne, często nie jesteśmy w stanie poznać, jakie szkody wyrządziła próbce korozja. Powrót naprawionej próbki do pełnej partii detalu to działanie ryzykowne. Dlatego mimo wszystko powszechnym działaniem na zakładach CNC i tym podobnym jest oddzielanie z partii próbek korozyjnych i ich ostateczna degradacja.