Inteligentny dom – Twój dom

Inteligentny dom – Twój dom

Marzy Ci się dom nowoczesny, na miarę XXI wieku? Nie ma problemu! Wystarczy, że wdrożysz w działanie kilka narzędzi usprawniających – efektywnych, ale i efektownych. Jakie to narzędzia?

Czym jest inteligentny dom?

Warto zacząć od wytłumaczenia, czym w ogóle jest dom inteligentny i jakie są jego główne założenia. Otóż inteligentny dom obejmuje system zarządzania budynkiem – wysoko zaawansowaną technologię, która ułatwić ma nam funkcjonowanie w domu, a także wpłynąć może na jego estetykę. Dlaczego? Ponieważ to nie tylko rozwiązania korzystne ekonomicznie takie jak samoregulujące przewody instalacyjne do elektrycznego ogrzewania podłogowego, fotowoltaika na dachu czy żarówki oszczędnościowe.

Inteligentny dom nowoczesny to także dom designerski, przyciągający oko. Może taki być na przykład poprzez podświetlanie obrazów taśmami LED czy obniżone, podświetlane sufity z czujnikiem regulacji natężenia oświetlenia i zmianą kolorów. Są to kwestie wykończeniowe i dobrze wdrażać je już na etapie projektowania domu.

Instalacja inteligentnego domu

Skoro wiemy już, że celem takiej automatyki budowlanej jest nie tylko minimalizacja kosztów eksploatacji budynków, ale i zwiększenie komfortu naszego życia, warto pomyśleć o tym, jak ją wdrożyć. Instalacja inteligentnego domu musi zostać wykonana przez specjalistów, ponieważ zakłada instalację skomplikowanych czujników i detektorów (na przykład czujniki ruchu przy oświetleniu), często powiązanych z aplikacją na smartfony i tablety. Jeżeli chcemy, by nasz dom był nowoczesny, musimy skorzystać z pomocy specjalizujących się w tym zakresie fachowców.

Warto również przeprowadzić audyt efektywności energetycznej budynku, aby dowiedzieć się, czy zastosowane metody funkcjonują prawidłowo oraz co możemy jeszcze wdrożyć, aby podwyższyć jakość życia.

Kontrola w Twoim telefonie

Instalacja inteligentnych systemów w naszym gospodarstwie domowym to także wygoda oraz bezpieczeństwo. Posiadając zarówno nowoczesną instalację elektryczną, jak i aplikację w telefonie, która z nią współgra, możemy chociażby wyregulować temperaturę czy sterować żaluzjami i roletami – na przykład zwijając je w czasie burzy lub wiatru, by uniknąć ich uszkodzeń. Odpowiednio zainstalowane wiązki kablowe w instalacji elektrycznej domu, podłączone do urządzeń takich jak termostat czy klimatyzacja, niewątpliwie ułatwią nam życie.

Dziś, kiedy nie potrafimy już obejść się bez smartfonów czy tabletów, możliwość kontroli systemów automatyki domowej to niemała gratka. Aplikacje są intuicyjne i współpracują z domowymi panelami sterowania. By sterować instalacją bez wychodzenia z domu, potrzebujemy jedynie…. internetu.