Czym zajmuje się zecer? Dowiedz się więcej o tym zapomnianym, a jakże ważnym zawodzie!
Jeszcze pół wieku temu zakład zecerski funkcjonował w każdym większym polskim mieście – dziś wiele osób nie ma nawet bladego pojęcia o tym, czym konkretnie zajmuje się zecer. Dlatego właśnie postanowiliśmy opowiedzieć o zecerstwie – czym konkretnie zajmuje się zecer i jakie są jego narzędzia pracy? Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym zawodzie!
Zecer – czym się zajmuje ten rzemieślnik?
Każdy tekst przed publikacją musi być odpowiednio złożony – czyli podzielony na akapity, bloki oraz wyrównany bądź wyjustowany. Zecerstwo to rzemiosło odpowiadające za przystosowanie tekstu do publikacji. Kiedyś, w czasach kiedy jeszcze drukowano przy użyciu czcionek (czyli klocków z wybitą literą), zecer miał o wiele więcej pracy – musiał ustalić odległości pomiędzy poszczególnymi czcionkami oraz liniami tekstu. W ramach rozwoju sztuki zecerskiej, czcionki zastąpiono tak zwanymi szpaltami – gumowymi paskami, na których wyżłobione były poszczególne wyrazy lub litery. Ciekawostka jest fakt, że obecnie szpalty stosuje się w innym celu – te gumowe paski kładziemy pod ostrzem plotera, aby w ramach cięcia ryz papieru nie stępiło się ono na twardym podłożu.
Dlaczego zecerstwo stopniowo zanika?
Cóż rozwój technologii poligraficznej sprawił, że dziś zecerzy nie mają już tyle pracy, co kiedyś. Artykuły, treści książek czy wszelkie inne publikacje przygotowuje się do druku w programach graficznych. Takie działanie to tak zwane DTP – czyli przygotowywanie materiałów do druku. Ze względu na to, że dziś większość prac związanych z przygotowywaniem materiałów do druku realizuje się w formie cyfrowej, to nie ma już potrzeby otwierania kolejnych zakładów zecerskich. Osoby przygotowujące materiały do druku mogą pracować zdalnie w swoich domach, lub mają swoje stanowisko w drukarni czy agencji reklamowej.
Zecer w czasach DTP i druku cyfrowego
Dziś rolę zecera przejmują graficy odpowiedzialni za wykonanie oprawy wizualnej książki, lub technicy pracujący w drukarni. Wraz z rozwojem technologicznym proces przygotowywania treści do druku znacznie się uprościł. Dziś zadania zecerskie nie są tak czasochłonne jak miało to miejsce jeszcze w czasach druku manualnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy zecer pracuje w dużym skupieniu – wszak od jakości jego pracy zależy to, czy miło nam się będzie czytało książkę lub gazetę. Jeżeli więc szukasz pomysłu na prezent dla grafika-zecera, to z pewnością radość mu sprawi upominek w formie zawieszki na klamkę z napisem: „proszę nie przeszkadzać, zecer pracuje!”.