Czy warto kupować używane maszyny produkcyjne?

Czy warto kupować używane maszyny produkcyjne?

Każdy właściciel hali produkcyjnej zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny jest koszt pełnego wyposażenia dowolnej fabryki – od maszyn specjalistycznych po używane narzędzia i akcesoria. Czy warto brać w tym wypadku pod uwagę rynek wtórny?

Nowe a używane maszyny produkcyjne

Używane maszyny, choć tańsze i wiekowe, nie zawsze okazują się "gorszego sortu". Specjalistyczne maszyny wykorzystywane w zakładach muszą być certyfikowane i gwarancyjne, a także regularnie przechodzić przeglądy, a więc rzadko zdarza się, że ktoś spróbuje nam sprzedać wadliwe używane maszyny produkcyjne. Zresztą nowe maszyny również nie muszą być sprawne; wręcz przeciwnie, większy jest odsetek niesprawnych lub niekompletnych nowych urządzeń, które rozpakowujemy z folii niż odsetek niesprawnych urządzeń, które nie uruchomiły się po odkupieniu ich. Używane urządzenia to zwykle urządzenia sprawdzone, wyczyszczone, o znanej historii diagnostycznej. Noszone ślady użytkowania nie przeszkadzają w ich sprawności funkcjonalnej.

Badanie sprawności, korozyjności, NDT

Istnieje lista badań, które warto wykonywać, aby regularnie wydawać opinię o stanie sprzętu, na którym odbywa się praca zakładowa. Są to badania sprawności, a także badanie korozyjności, NDT, czyli badania nieniszczące (poddawany badaniu materiał nie ulega zniszczeniu), badania niszczące (na przykład badanie wytrzymałości materiału pod obciążeniem), a także, ostatecznie, badania wizualne.

Nie tylko badanie maszyn i sprzętu ma wpływ na funkcjonalność naszego zakładu. Możemy korzystać z używanych narzędzi i akcesoria, kupować używane części i podzespoły do samodzielnej naprawy maszyn, a także wynajmować czy kupować używane konstrukcje stalowe, na których pracować będą nasi pracownicy. Takie konstrukcje muszą jednak mieć przeprowadzone badanie konstrukcji stalowych. Wynikiem tych badań jest ocena jakości konstrukcji, a więc i wstępne oszacowanie, jak długo jeszcze możliwa będzie bezawaryjna praca na konstrukcji oraz wstępna weryfikacja, co zrobić, aby podnieść jakość konstrukcji. Upewnijmy się, że takie badania przeprowadzane były na używanym sprzęcie wystawionym na sprzedaż, którym jesteśmy zainteresowani.

Jak widzisz, nie istnieją przeciwwskazania, aby kupować narzędzia, maszyny oraz części do nich "z drugiej ręki". Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę, czy zakupowany sprzęt posiada odpowiednie certyfikaty, świeże przeglądy. Wybierajmy również towar, na który sprzedawca oferuje tak zwaną gwarancję rozruchową. Znaleźć go możemy w sklepach ze sprzętem używanym, na aukcjach oraz licytacjach komorniczych.