Czy pracownicy b2b muszą posiadać własną kasę fiskalną? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Kasa fiskalna jest jednym z podstawowych narzędzi przedsiębiorcy – czy aby na pewno? Okazuje się, że polskie prawo podatkowe dopuszcza inne niż paragon dokumenty potwierdzające sprzedaż, a część podmiotów gospodarczych jest zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Specjalnie dla Was postanowiliśmy sprawdzić, kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Zapraszamy do lektury!

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych, które w ramach sprzedaży detalicznej na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych przekroczyły ustawowy limit obrotów wynoszący 20 000 złotych w danym roku podatkowym. Po przekroczeniu tego limitu przedsiębiorca jest zobowiązany do montażu kasy fiskalnej w swoim punkcie sprzedażowym. Ile ma na to czasu? Ma na to dokładnie dwa miesiące, licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym limit został przekroczony. Czy w takim razie osoba, która prowadzi działalność i rozlicza się z pracodawcą na zasadach b2b musi posiadać własną kasę fiskalną i wystawiać paragony? Co zrobić, jeżeli taka osoba przekroczy wspomniany limit 20 000 złotych z tytułu wynagrodzeń?

Zatrudnienie b2b a posiadanie kasy fiskalnej

Czy osoby rozliczające się na zasadach b2b muszą posiadać własną kasę fiskalną? Spokojnie – w myśl przepisów polskiego prawa podatkowego, takie osoby nie mają obowiązku posiadania własnej kasy fiskalnej. Tak zwane rozliczenie b2b polega na odsprzedaży usług innemu podmiotowi gospodarczemu. W tym układzie osoba zatrudniona jest po prostu podwykonawcą, świadcząca usługi na rzecz innej firmy i rozlicza się z nią na zasadzie wystawienia faktury. Faktura jest dokumentem sprzedażowym, który podobnie jak paragon, potwierdza sprzedaż. Dlatego w relacji b2b pracownik wystawia fakturę sprzedażową.

Kontrola skarbowa w punkcie sprzedażowym

Jak przebiega inspekcja skarbowa w punkcie sprzedażowym prowadzonym przez osobę, na której spoczywa prawny obowiązek posiadania kasy? W trakcie takiej kontroli w pierwszej kolejności sprawdzane są właśnie kasy fiskalne. Poznań jest tego doskonałym przykładem – corocznie wykonuje się tu kilka tysięcy kontroli skarbowych. Miasto to jest tylko jednym z przykładów na to, że polscy inspektorzy skarbowi aktywnie prowadza kontrole. Grzywna za nieposiadanie kasy fiskalnej może wynieść od kilkuset do kilkuset tysięcy złotych. Zadbajmy więc o to, by książka serwisowa była regularnie uaktualniana i leżała zawsze w pobliżu kasy, jeżeli mamy obowiązek taką posiadać.