Czy musimy wzmacniać ościeżnice w przypadku drzwi w płycie g-k?
Przedzielenie pomieszczenia za pomocą lekkiej ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych wymaga zamontowania w niej drzwi wewnętrznych. W przypadku trwałości oraz komfortu korzystania z pomieszczenia ma znaczenie poprawny montaż i system wzmocnień.
Dlaczego płyty gips-karton?
Lekkie płyty gips-karton przymontowane do profili aluminiowych, między którymi znajduje się wypełnienie wełną izolacyjną spełniają dobrze trzy funkcje: izolacji termicznej, ognioodporności i sztywności. Sam montaż jest znacznie prostszy i zdecydowanie mniej czasochłonny niż tradycyjne budowanie ściany murowanej. Ponadto, gdy zajdzie taka potrzeba, ścianę lub jej jeden element łatwo zdemontować. Ogólnodostępne są również materiały, z którymi trzeba pracować, czyli regipsy i profile aluminiowe, w tym kątownik aluminiowy, wkręty do ościeżnic, wkręty do płyt kartonowo-gipsowych oraz wkrętarka akumulatorowa. Ze względu na to, że maksymalne długości profili dostępnych na rynku to w niektórych przypadkach nawet 4 m, rzadko zdarza się, by w mieszkaniach, w których tworzy się ściany działowe, potrzebne było łączenie profili na tak zwane zakładki.
Czy ościeżnice w takiej ścianie trzeba wzmacniać?
Większość projektantów i wykonawców nie zakłada potrzeby wzmacniania ościeżnic, w tym przestrzeni między profilami wypełnionymi wełną mineralną. Drzwi wzmacniają jedynie na piankę niskoprężną, która powinna wystarczyć. Niekiedy jednak, szczególnie w pomieszczeniach dodatkowych takich jak warsztaty czy stodoła, potrzeba solidniejszego sposobu na wzmocnienie – ponieważ dobieramy tam większe rozmiarowo drzwi, nie zawsze drewniane. Możesz wtedy wykorzystać kątownik aluminiowy, montowany między profilami, na podłodze i nad drzwiami. To zapewni usztywnienie otworu wokół ościeżnicy drzwiowej. Ale nie to nie jedyny sposób!
Ponadto możesz usztywnić profile ościeży, wypełniając je drewnem, na przykład ciętymi płytami osb, drewnianymi listewkami – tym, co masz pod ręką – i klinując je w taki sposób, by nie poruszały się luzem w konstrukcji. Zamontowane w takich ościeżnicach drzwi będą znacznie bardziej solidne i po ich trzaśnięciu zyskujemy pewność, że nie pęknie nam ściana. Niemniej należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku standardowych drzwi w części mieszkalnej nie jest to konieczne, tak jak i niekoniecznie jest zastosowanie profili UA. Jeżeli całkowity ciężar skrzydła wybranych drzwi nie przekracza 30 kg (szer. 80cm), możemy zastosować zastosować profile CW.
Podsumowując: w przypadku ościeży tworzonej dla cięższych i większych drzwi, konieczny jest montaż profili UA na piance, w tym wzmocnienia ich konstrukcji drewnem od wewnątrz. Można to zrobić elementami drewnianymi układanymi za wełną.