Czy badania nieniszczące są konieczne?

Spawanie i obróbka detali CNC to procesy wymagające stałej i drobiazgowej kontroli – należą do jednych z trudniejszych procesów wykonywanych w przedsiębiorstwach i zakładach metalurgicznych. Wizualnie możemy dokonać oceny wyrobu tylko zewnętrznej. A co z badaniem jakości wewnętrznej spoin i detali? Odpowiedzią mogą być: badania NDT.

Badania NDT – badania nieniszczące

Badania NDT to badania, które nie wymagają niszczenia badanych próbek w czasie wykonywania badania. To najlepszy sposób, by zidentyfikować na badanej próbce bądź detalu niedoskonałości takie jak: niedolania, wczesne ogniska korozji, pęknięcie, przekrzywienie i tym podobne. Celem badań nieniszczących jest kontrola elementu w bezpieczny, niezawodny i opłacalny sposób bez powodowania uszkodzeń sprzętu lub zatrzymywania operacji zakładu (inaczej jest w przypadku testów niszczących, w których testowana część jest uszkodzona lub zniszczona podczas procesu kontroli). Najpopularniejsze badania NDT to: badanie emisji akustycznej (AET), testowanie w podczerwieni (IR), test szczelności (LT), płynne badanie penetracyjne (PT), testy elektromagnetyczne (ET), badania magnetyczno-proszkowe (MPT), badania radiograficzne (RT), radiografia filmowa (FR), badania ultradźwiękowe (UT), analiza drgań (VA) oraz standardowa kontrola wizualna (VI).

Obróbka skrawaniem – kontrola jakości detali

Większość zakładów zajmujących się produkcją detali i wyrobów metalurgicznych (ale nie tylko) organizuje pracę nie tylko dla pracowników wyspecjalizowanych w obsługiwaniu maszyn CNC. Spośród różnych działów, w tym odpowiadających za chociażby bezpieczeństwo procesowe, na zakładzie powinno znaleźć się miejsce również dla działu kontroli jakości detali. Dział ten odpowiada za przeglądanie detali oraz wykluczenie z serii próbek niewłaściwych, w tym niedolanych, połamanych, z widocznymi ogniskami korozji. To również ścisła metoda badań NDT – kontrola wizualna.

Nie wszystkie jednak wady da się jednoznacznie wykluczyć na tym etapie inspekcji. Niektóre wady mogą znajdować się we wnętrzu próbki lub być tak minimalne, że niedostrzegalne „gołym okiem”. Nic dziwnego; bardzo wymagającym zadaniem jest poprawne ustawienie maszyny, by wypuszczała stuprocentowy detal. Dlatego obróbka skrawaniem (Tychy – Bosz, ale nie tylko) i wizualna kontrola próbek nie powinny być jedynymi elementami pracy naszego zakładu. Część próbek reglanie powinna być poddawana badaniom nieniszczącym wykonywanych w profesjonalnych warunkach, w laboratoriach badań NDT.

Badania NDT to najlepsze z możliwych inwestycji, które realnie mogą podnieść jakość i efektywność pracy całego zakładu. Przebadane próbki i detale będą charakteryzowały się wyższą sprawnością, a błędy dotyczące produkcji dzięki badaniom NDT można wykluczyć na bardzo wczesnym etapie pracy.