Co to jest falownik i jaki wybrać?

Dziś, gdy tak bardzo popularne stało się życie eko i bio, coraz częściej decydujemy się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Chcemy oszczędzać i produkować własny prąd, zmniejszając rachunki i dbając o środowisko. Nie obejdzie się bez... falownika.

Do czego służy falownik?

Warto wiedzieć, że różnego rodzaju baterie, paliwa kopalne czy oszczędnościowe i ekologiczne ogniwa słoneczne bądź turbiny wiatrowe wytwarzają wyłącznie prąd stały. Choć zależy nam na czystych i odnawialnych źródłach energii elektrycznej, pomijając falowniki i przewody do falowników, niewiele byśmy zyskali na instalacji samych paneli fotowoltaicznych lub wiatraków. Falowniki potrzebne są nam, by przesłać wytworzony prąd stały do gniazd elektrycznych gospodarstw domowych, do których zasilania potrzebny jest prąd zmienny. Falownik przetwarza więc prąd stały (DC) na zmienny (AC) i pozwala z niego korzystać. Gdybyśmy – odwrotnie – potrzebowali prądu stałego, w który przemienilibyśmy prąd zmienny, musielibyśmy użyć prostownika.

Na rynku możemy spotkać się również z aleternatywnymi nazwami: falowniki nazywane są przemiennikami częstotliwości – przez wzgląd na możliwość regulacji częstotliwości napięcia. Natomiast przewód falownikowy (4x1,5 lub inne) w sklepach i hurtowniach elektrycznych znaleźć możemy pod nazwą: kabel do przemienników, przekształtnikowy lub przewód do przetwornic.

Falownik – jak wybrać najlepszy?

Falowniki umożliwiają między innymi przetworzenie prądu stałego w zmienny, dlatego jednym z kryteriów, na których będzie nam zależeć przy wyborze najlepszego urządzenie, jest jego wydajność. Najlepsze falowniki dostępne na rynku osiągają sprawność ponad 98 procent, a więc straty prądu są niewielkie – prawie tyle samo zmiennego prądu otrzymamy z ilości prądu stałego, który przetworzymy.

Jakiekolwiek straty oddawane są jednak w postaci ciepła, dlatego jeżeli potrzebujemy falownika, wybierzmy model zaopatrzony w wentylatory i radiatory, które ochłodzą elementy elektroniczne, w tym wiązki kablowe, przewód sterujący i silnik. Nawet jeżeli układanie wiązek kablowych, instalacja falownika i jego wykorzystanie nie są nam obce, warto maksymalnie zabezpieczyć się przed możliwymi szkodami, nawet jeśli ich pojawienie się jest minimalnym ryzykiem.

Dziś falownik stanowi centralny punkt sieci zasilającej systemów fotowoltaicznych. Jego uszkodzenie lub zapłon mogą doprowadzić do zniszczenia całej sieci, której koszty montażu i napraw są wciąż bardzo drogie. Aby nie narazić się na takie ryzyko, inwestujmy w sprzęt, w tym przewody tylko z najwyższej półki. Zwróćmy również uwagę na oferowane nam gwarancje i ubezpieczenia.