Bezpieczny proces produkcji

W zakładach produkcyjnych bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Ale zadbana i bezpieczna linia produkcyjna to też większa efektywność i wydajność. Dlatego niezbędne jest inwestowanie w usługi zabezpieczające fabrykę przed wypadkami i awariami.

Bezpieczny proces produkcji

W zakładach produkcyjnych bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Ale zadbana i bezpieczna linia produkcyjna to też większa efektywność i wydajność. Dlatego niezbędne jest inwestowanie w usługi zabezpieczające fabrykę przed wypadkami i awariami. Dzięki temu firma może uniknąć przestojów.

Stan techniczny linii produkcyjnej

Stan linii produkcyjnej wpływa na szybkość produkcji, ale też jakość otrzymywanych wyrobów. Stare i niesprawne maszyny będą miały problemy z precyzyjnością. Mogą też przyczyniać się do wypadków zagrażających zdrowiu i życiu pracowników. Aby temu zapobiegać, warto wdrożyć procedury, takie jak monitorowanie produkcji. Wtedy częściej i dokładniej można odczytywać dane o stanie technicznym maszyn.

Większość wyposażenia hali produkcyjnej to urządzenia poddawane regularnym naprawom. Żeby mieć pewność, że te działania nie wpływają negatywnie na stan techniczny linii produkcyjnej, warto zlecić badania NDT. One nie ingerują w integralność sprzętu, ale pozwalają na ocenę stanu spawów, szczelności oraz zgodności z wymaganiami.

Regularna konserwacja maszyn

Maszyny produkcyjne powinny być na bieżąco naprawiane, aby możliwe było zachowanie ciągłości pracy. Konieczne są też regularne przeglądy i prace serwisowe. Podczas tych działań wymienia się części eksploatacyjne, płyny i można dokonać kalibracji różnych ustawień. Zazwyczaj stosuje się też środki antykorozyjne, bo maszyny nie są obojętne na działanie czynników zewnętrznych.

Prawidłowa konserwacja zwiększa też bezpieczeństwo pracy na hali produkcyjnej. To w czasie awarii i zawsze wtedy, gdy coś nie zadziała, pracownik linii jest zmuszony wykonać niestandardowe zadania. Tak najczęściej dochodzi do popełniania błędów i nieszczęśliwych wypadków. Wielu z nich można uniknąć, stosując się do właściwych procedur.

BHP na produkcji

Bezpieczna produkcja wymaga też przejrzystych przepisów BHP. Jeżeli regulaminy i zasady korzystania z maszyn są napisane w zrozumiały sposób, a pracownicy zostali rzetelnie przeszkoleni, ryzyko błędów znacznie spada. Trzeba tu powiedzieć, że nie tylko BHP, ale też inne procedury zakładowe ujęte w dodatkowych regulaminach, mają znaczący wpływ na jakość pracy. Kierownicy powinni zadbać, by każdy zatrudniony został odpowiednio przeszkolony i zapoznał się z dokumentacją miejsca pracy.

Kontrole, testy i badania, a także wprowadzanie wewnętrznych przepisów to zwykle żmudne i niezbyt lubiane zadania. Jednak stosowanie tych działań oraz dbanie o to, by w przedsiębiorstwie pracowali świadomi i przeszkoleni ludzie, może zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo w firmie.