Bezpieczeństwo i kontrola jakości w branży metalowej

Bezpieczeństwo i kontrola jakości w branży metalowej

Obróbka metali jest bezpośrednio powiązana z ogromną częścią światowego przemysłu i produkcji. Dynamiczny rozwój branży i automatyzacja sprawiły jednak, że dotychczasowe zabezpieczenia i kontrole jakości nie są już wystarczające.

Kontrola jakości wyrobu

Pierwotnym sposobem kontroli jakości były badania niszczące, polegające na fizycznym przetestowaniu parametrów danego elementu. Ze względu na to, że testy takie w wielu przypadkach były zbyt kosztowne, zaczęto stosować badania nd. Są one znacznie rzetelniejsze od samej inspekcji wizualnej, a jednocześnie nie niszczą badanego odlewu, odkuwki czy spawanej konstrukcji. Przeprowadza się je w nowoczesnych laboratoriach, m.in. poprzez badania zawartości ferrytu, grubości spoin, składu chemicznego produktu i pomiary ultradźwiękowe.

Bezpieczeństwo w zakładzie zautomatyzowanym

Stworzenie odpowiednich procedur, planowania przestrzeni i implementacja systemów kontroli automatyki to podstawa we współczesnym zakładzie produkcyjnym. Bezpieczeństwo procesowe obejmuje nie tylko odpowiednie zarządzanie ryzykiem, ale również szereg zabezpieczeń mechanicznych i informatycznych, np. w postaci systemów integrujących linie produkcyjne. Wyłapanie drobnych odchyleń pozwala szybko zareagować na pierwsze objawy zbliżających się, poważniejszych usterek. Jest to możliwe dzięki ciągłej detekcji i zinformatyzowanej kontroli parametrów maszyn.

Niemal każde przedsiębiorstwo zajmujące się elementami precyzyjnymi posiada w swoich halach obrabiarki CNC, systemy cięcia wodno-ściernego lub wycinarki laserowe. Nic dziwnego, bez tych urządzeń niemożliwa byłaby szybka i efektywna obróbka skrawaniem. Tychy mogą pochwalić się nawet liderem w tej dziedzinie. Urządzenia automatyki przemysłowej wymagają jednak odpowiedniej asekuracji, zarówno operatora, jak i samego procesu.

Narzędzia asekuracyjne dla automatyki

W nowoczesnych zakładach powszechnie stosuje się przeróżne osłony, odzież ochronną czy zaawansowane systemy wentylacji. O bezpieczeństwo pracy z CNC powinny dbać odkurzacze do przechwytywania chłodziwa tokarskiego. W kwestii bezawaryjnej pracy używa się też często czujników pomiaru wysokości narzędzia. Dzięki nim proces zostaje automatycznie przerwany jeśli pracujące w gnieździe narzędzie ulegnie uszkodzeniu, minimalizuje się w ten sposób straty materiałowe i ogranicza awarie.

Wszystkie te technologie, procesy i procedury kontrolne sprawiają, że zakłady pracujące z automatyką mogą zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoim pracownikom przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów nieplanowanych przestojów i napraw. Gdyby nie one, branża metalowa wyglądałaby zapewne nieco inaczej.