Automatyka przemysłowa – powiedz jej: tak
Automatyzacja przemysłu jest kluczową kwestią dla koncepcji nowego Przemysłu 4.0 i stanowi rosnącą wartość rynkową. Dlaczego? Ponieważ stały rozwój technologii produkcyjnej oraz podnoszenie jakości produkowanych detali wpływa na jakość praktycznie wszystkich gałęzi przemysłowych: transportowych, elektrycznych, elektronicznych, chemicznych i innych.
Czym jest automatyka przemysłowa?
Systemy automatyki przemysłowej to systemy służące do sterowania i monitorowania procesów pracy maszyny lub urządzenia w sposób skomputeryzowany. Program sterująco-statystyczny instaluje się do oprogramowania maszyny, a ten zwykle spełnia powtarzalne mu funkcje zadania, na przykład: analizuje dane dotyczące postoju maszyny, podliczając straty, oraz analizuje ustawienie maszyn wypuszczających detale. Automatyka przemysłowa, a raczej systemy za nią odpowiadające zastępują powtarzalne zadania wykonywane ręcznie przez pracownika ustawiającego maszynę oraz potrafią zanalizować proces produkcyjny, wyszczególniając jego słabe i mocne strony. Odbywa się to za pomocą logicznego trybu pracy opartego na wzorach i funkcjach programowanych na wzór sztucznej inteligencji.
Automatyka przemysłowa a badania NDT
A czy automatyka przemysłowa ma wpływ na jakość produkowanych detali oraz analizę ich jakości? Dużo zależy od konkretnych cech maszyny CNC oraz samego programu automatyzującego; niestety jednak korzystanie z niego nie oznacza, że próbki nie muszą już przechodzić etapu kontroli jakości detalu (bądź nie będą na nich przeprowadzane inne niż wzrokowe badania NDT). Obecnie nie da się pominąć tego etapu pracy zakładowej, jednak automatyka przemysłowa i program zarządzający pracą maszyny oraz badaniem danych statystycznych niewątpliwie wspomaga produktywność całego zakładu oraz może wpływać na jakość produkowanych detali. W końcu dobrze przesterowanie maszyny równa się dobry detal, jednak późniejsze badania NDT wyłapywać mogą to, czego maszyna nie zauważy, na przykład korozję.
Automatyka a obróbka skrawaniem (Tychy)
Systemy automatyzujące pracę maszyn CNC i innych znaleźć dziś można na większości zakładów produkcyjnych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Oprogramowanie automatyzujące to jedna z pierwszych inwestycji, którą podejmuje się przy zakupie maszyn. Systemy automatyzujące umożliwiają automatyzację fabryk i procesów przemysłowych takich jak obróbka skrawaniem (Tychy i nie tylko) CNC, umożliwiając ciągłą masową produkcję nawet 24/7 – 7 dni w tygodniu. Dzięki adaptacyjnemu sterowaniu i monitorowaniu na różnych etapach i procesach przemysłowych systemy te są przydatne w eliminowaniu błędów ludzkich, dbają także o bezpieczeństwo pracowników, nie narażając ich na ręczne przezbrajanie często niebezpiecznych dla zdrowia i życia urządzeń.