Automatyka przemysłowa a pakowanie produktu

Automatyka przemysłowa a pakowanie produktu

Postępująca automatyzacja produkcji sprawiła, że wiele zakładów produkcyjnych zatrudnia już wyłącznie operatorów linii produkcyjnej, magazynierów i programistów. Całą autonomiczność zabija jednak nagminnie pakowanie produktu. Wcale nie musi tak przecież być! Opakowania zbiorcze i palety też mogą już być kompletowane automatycznie.

Roboty pakujące

Największą barierą w adaptacji automatów do zadań gospodarki magazynowej był ograniczony zakres ruchów ramion roboczych. Z tego powodu pierwotne podejścia do tego zagadnienia były niezwykle skomplikowane, horrendalnie drogie i awaryjne. Zwyczajnie nie istniało rozwiązanie, które pozwalałoby uzyskać wystarczającą obciążalność we wszystkich płaszczyznach przy zachowaniu swobody ruchów. Problem rozwiązało m.in. łożysko krzyżowe. Już od kilku lat, na rynku rozwiązań dedykowanych dla przemysłu możemy znaleźć w pełni autonomiczne roboty pakujące.

Pozwalają one na dowolne dostosowanie parametrów pracy w zależności od produkowanej partii, przez co świetnie więc sprawdzają się też tam, gdzie jedna linia produkuje różny asortyment. Przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania automaty są w stanie rozpoznać, co będą pakować lub układać. Nic nie stoi więc na przeszkodzie zintegrowaniu kilku procesów w jednym punkcie zbiorczym, z którego produkty będą trafiać do magazynu jako gotowe do wysyłki europalety.

Sposób na dodatkową promocję?

Na nowoczesnych maszynach nie robi też wrażenia kształt czy rozmiar opakowania. Łódź, jako jedno z większych miast w kraju może pochwalić się kilkoma przedsiębiorstwami, które są w stanie zaprojektować i przygotować pudełka wg. naszego uznania. Jeśli planujemy wprowadzić automatykę pakującą, możemy pokusić się o zdywersyfikowanie stosowanych rozwiązań.

Taka różnorodność wprowadzi świeżość do naszego asortymentu i otworzy dla naszej firmy. drzemiący w opakowaniu, potencjał marketingowy. Pamiętajmy jednak, że należy mieć gotowy projekt pudełka już przed procesem wdrażania. Monterzy i programiści konkretnej automatyki będą mogli wtedy od razu dostosować urządzenie do konkretnych wymiarów i sposobu układania towaru. My za to nie będziemy musieli dopłacać za dodatkowe usługi czy zaprzątać tym głowy operatorowi.

Jak usprawnić procesy logistyczne?

Brak konieczności ręcznego układania i foliowania palet nie oznacza rezygnacji ze znakowania towaru. Etykiety logistyczne GS1 czy inne wewnętrzne oznaczenia magazynowe, ze względu na konieczność nadzoru, nadal będą musiały zostać w rękach pracowników. W celu przyśpieszenia procesu magazynowania i uniknięcia pomyłek powinniśmy zastosować ręczne etykieciarki. Pozwolą one szybko oznaczyć jednostkę magazynową numerem listu przewozowego, wytycznymi do transportu czy dodatkową instrukcją dla magazynu.

Stosując wyższej jakości etykiety do drukarek casio, mamy pewność, że najważniejsze informacje przetrwają transport i składowanie. Rozwiązań takich używa powszechnie, chyba najintensywniej ze wszystkich oznaczająca paczki, branża kurierska. Są one w pełni na wilgoć, smary czy promieniowanie UV.